טל':  03-6432220  | פקס:   03-6432221
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. | חפש אותנו ב-  


גישור משפחתי

גישור משפחה

הליך גישור משפחתי נועד לכל מי שמבקש להביא לסיום סכסוך ללא מאבק משפטי.
גישורמשפחתי הינו הליך הידברות שנועד להביא לפתרון מחלוקות בין בני זוג, כאשר הליך זה מנוהל מחוץ לכותלי בית המשפט ולא באמצעות מאבקים משפטיים. הליך זה מנוהל בסיועו של מגשר שעבר הכשרה מתאימה בגישור והינו במקרים רבים גם עורך דין בתחום דיני משפחה בהתמחותו.

גישור משפחתי מתי? באילו נסיבות?

הפניה להליך של גישור משפחתי יכולה להתקיים בשלבים שונים של מערכת היחסים ומסיבות שונות ומגוונות, לדוגמא:
- במקרה בו בני זוג שוקלים להתגרש אך טרם גיבשו החלטה סופית אם להתגרש. הליך גישור לגירושין יאפשר לצדדים לברר מה המחלוקות ביניהם, באופן דומה לייעוץ זוגי, אך ללא הפן הטיפולי הכרוך בטיפול זוגי, ומתוך בחינת האינטרסים של כל אחד מהצדדים כדי לברר אם להמשיך בהליך הגירושין בהסכמה או לנסות לשקם את המערכת יחסים הזוגית ביניהם.

- פניה להליך של גישור משפחתי לאחר שכבר החלו הליכים משפטיים בין הצדדים והצדדים מנסים לנהל מו"מ לצורך הסכם גירושין. במקרה כזה אין חשיבות אם הצדדים לא גיבשו כל הסכמה או שיש בידיהן הסכמות חלקיות שכן בהליך הגישור לגירושין ייבחנו כל הנושאים הכרוכים בגירושין וכאלו העולים מתוך מערכת היחסים של הצדדים.

- פניה להליך של גישור לאחר שכבר גובש הסכם בין הצדדים אך נתגלעה מחלוקת בעניין מסוים או בקשר לפרשנות של סעיף בהסכם הקודם שגובש, והצדדים מבקשים להימנע מהצורך לפנייה לערכאות משפטיות בנקודות המחלוקת.

- פנייה להליך הגישור מתוך הכרה בכך כי דרך זו יכולה להביא לחסכון משמעותי בהוצאות הצדדים וקיצור ההליכים המשפטיים. הליך גישור "ארוך" ככל שיהיה לא יהיה אף פעם זהה בעלויותיו להליך משפטי הכרוך בתשלום עבור ייצוג שני עורכי דין (מכל צד) ובפרק הזמן הארוך, ולעיתים לא ידוע, לניהול הליכים בערכאות משפטיות.

אז מה ייתן לי גישור משפחתי?

 הליך גישור גירושין סודי וחסוי ואין הצדדים בגישור רשאים לעשות שימוש בדברים שנאמרו בהליך הגישור ואף אינם רשאים להזמין לעדות את המגשר.
- הליך זה מאפשר לחשוף את האינטרסים של הצדדים, שגילויים יגדילו את הסיכוי שהצדדים יגיעו להסכמות. מרבית האנשים נמנעים מחשיפת האינטרס האמיתי העומד מאחורי מעשיהם, מסיבות שונות, ולפיכך גילוי האינטרסים החבויים והצפתם מקל על הגעת הצדדים להסכמות.
- את עקרונות הסכם הגירושין בגישור לגירושין כותבים הצדדים עצמם (כמובן שמומלץ שעו"ד המתמחה בתחום ינסח את ההסכם עצמו עבורכם על פי הסכמתכם), בדרך זו אתם מבטיחים שלא צד ג' (שופט/ פקידת סעד וכיוצ"ב) יכריעו בעניינים, שעד לפני רגע היו בשליטתכם הבלעדית.
- זו הדרך היחידה להבטיח שלא יהיה צד שירגיש שניצח, כשהמשמעות לניצחון כזה הינו בהכרח הפסד לצד השני, ובד"כ הפסד ברור לילדים המשותפים.
- את הסכם הגירושין בגישור תעבירו לאישור ביהמ"ש, כך שכל הסכמותיכם יקבלו תוקף של פסק דין, זה שאתם בעצם יצרתם.
- הליך גישור גירושין אורך בדרך כלל מספר פגישות. בתוך זמן קצר יחסית תוכלו לדעת אם יש סיכוי להליך הגישור או לא. אין חולק שהליך זה מחייב כי שני הצדדים יביעו רצון לגשר על המחלוקות ויביעו נכונות ללכת לקראת הצד השני.
- הליך גישור גירושין שמסתיים בהצלחה מאפשר חסכון במשאבים רבים (הוצאות משפט, שכר טרחת עורך דין גירושין וכיוצ"ב).
- הליך של גישור לגירושין  אינו פשוט ו/או קל, אך הליך משפטי קשה הרבה יותר.
- הליך גישור לגירושין יכול לצמצם מאד פגיעה בילדים המשותפים מתוך הכרה בחשיבות האינטרסים שלהם ושימת דגש על טובתם סביב שולחן הגישור.
- הליך גישור גירושין הינו הליך וולונטרי לגמרי, כך שבכל שלב שבו מי מהצדדים מבקש לסיימו הוא יכול לעשות כן.
- ההליך מנוהל על ידי גורם ניטראלי (המגשר) כך שההליך מתאפיין ברצון טוב ובניסיון להגיע לגשר הזהב בין הצדדים לתחושה של שני מנצחים (WIN –WIN)
- בנוסף, חשוב לזכור, כי הליך גישור גירושין אינו חוסם את אפשרות הפניה לערכאות. יחד עם זאת נוכח החשש הקיים בישראל מפני מרוץ הסמכויות והסיכון הכרוך באי נקיטת הליך משפטי בערכאה "העדיפה" עבור אותו צד, חוששים רבים לפנות להליך גישור בטרם הגישו תביעה מתאימה בערכאה המבוקשת על ידם (ביה"ד הרבני או ביהמ"שלענייני משפחה).

במקרים כאלו כשקיים החשש למרוץ סמכויות, ניתן לפתוח את הגישור על ידי חתימה על הצהרה שהצדדים לא יפתחו בהליכים משפטיים זה כלפי זה במהלך הגישור והכל מתוך מניע להביא לסיום כלל המחלוקות בגישור, והסרת המכשול מפני "תפיסת סמכות". חתימה על הסכם שכזה תאפשר לצדדים שקט תעשייתי להתרכז בגישור ולא להיות עסוקים בחשש שמא הצד השני רק מנסה "לקנות לעצמו זמן" ולפעול מאחורי גבם.
- יש לזכור כי המגשר אחראי לתהליך, אך להחלטות לגבי עתיד המשפחה אחראים הצדדים בלבד.
- הגישור מאפשר לצדדים שהיו בני זוג, ולרוב הורים לילדים, לשמור על אפיק של תקשורת עתידית ביניהם בנקודות השקה ביניהם בעתיד.
- מדי יום ביומו מפנים בתי המשפט להליך גישור. הטעם הוא כי אנשים נוטים  יותר לקיים הסכמים שהגיעו אליהם מרצון ולא נכפו עליהם על ידי מישהו אחר.
- כהורים לילדים הליך הגישור מאפשר לכם להפנים את האמת כי אתם אומנם מתגרשים אך לעולם לא תוכלו ממש להיפרד.

האם עדיף מגשר או עורך דין שהוא מגשר?

בתחום גישור לגירושין, מניסיוננו, יש להעדיף עו"ד דיני המשפחה, כך שיקל עליכם גם את ניסוח הסכם הגירושין בסוף התהליך.

עורך דין משפחה שהינו מגשר אמנם לא יוכל לייעץ לכם ברמה המשפטית, אך וודאי יוכל להציג בפניכם את המצב המשפטי הנהוג לרוב ואולי אף להציע  אפשרויות לפתרונות שלא חשבתם עליהם.

התהליך מונע תוצאות שיש בהן "מנצח" ו"מפסיד" ובני הזוג חותרים למציאת פתרון שישרת בצורה הטובה ביותר את העניינים שלהם ושל ילדיהם.
הגישור אינו "מטה קסם" שימנע את כאב הלב הכרוכה בפירוק משפחה אך יש בו וודאי כדי למנוע עוגמת נפש גדולה יותר הכרוכה בניהול הליך משפטי שלא ניתן לדעת אף פעם כיצד יסתיים ומה יהיו נזקיו לטווח הארוך.

הרגישות הנדרשת בתחום דיני משפחה, שעוסק בדיני נפשות מחייב מגשר בעל ניסיון וידע משפטי רחב בתחום דיני המשפחה.

עורכת הדין ליטל יעקובוביץ-דראי מתמחה בתחום דיני משפחה,  צוואות וירושות והינה מגשרת מוסמכת, חברה בסולחה (פורטל הגישור הישראלי) בעלת הצלחות רבות בהליכי גישור גירושין. ניסיונה רגישותה ומקצועיותה יסייעו לכם לעבור את התהליך בצורה היעילה והמהירה ביותר.

http://www.sulcha.co.il/Content/MediatorPage.asp?id=985

 

 


 

טופס יצירת קשר

 1. שם מלא
  נא למלא שם!
 2. טלפון
  ערך לא תקין
 3. דוא"ל
  ערך לא תקין!
 4. מהות הפניה
  Invalid Input
 5. * כל השדות הינם שדות חובה