טל':  03-6432220  | פקס:   03-6432221
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. | חפש אותנו ב-  


מה עושים במצבי אי תשלום מזונות?

 אי תשלום מזונות


במקרים בהם האם נשארת משמורנית לילדים, על אביהם לדאוג לרווחתם הכלכלית של ילדיו באמצעות תשלום מזונות. אי תשלום מזונות מצד האב על פי הסכם הגירושין או פסק דין למזונות יכול לגרור אחריו הליכי גבייה בהוצאה לפועל או הליכי גבייה של הביטוח הלאומי כנגד החייב, לאחר שהביטוח הלאומי משלם את מזונות הקטינים לידי האם על פי ההסכם או פסק הדין.

במקרים בהם נפתח תיק הוצאה לפועל נגד חייב מזונות יכולה הזוכה לפעול בהליכים שונים נגד החייב שמטרתם להביא לגביית חוב המזונות וביניהם הגבלות על חשבונות בנק, עיקולים, מאסר, הגבלות על רישיון נהיגה, החזקת כרטיס אשראי ועוד.

חשוב לציין כי על פי החוק במדינת ישראל, מזונות ילדים נקבעים על פי הדין האישי החל על הוריהם. לכן במידה ואב יהודי זוכה במשמורת על הילדים, הרי שלאור הדין העברי החל על יהודים, האב הוא שמחויב לשאת במזונות ילדיו ולא יחול חיוב על האם בתשלום מזונות הילדים.

נכון למועד פרסום כתבה זו, סכום המזונות המינימלי לילד, עומד על בין 1250 ₪ ל- 1,500 ₪. סכום זה אינו כולל רכיבים נוספים חשובים שיש לקחת בחשבון בעת קביעת מזונות ילדים כגון רכיב מדור (תשלום עבור מגורים והוצאות אחזקת בית), חינוך והוצאות רפואיות חריגות.

מה עושים במידה והאב אינו עומד בתשלומי המזונות?

במידה והחייב בתשלום מזונות אינו עומד בתשלומי המזונות שנפסקו לחובתו, יכולה האישה לפנות ללשכת ההוצאה לפועל ולפתוח תיק הוצאה לפועל נגד החייב בנושא מזונות.

לאחר שנפתח התיק ונמסרה אזהרה לחייב, כמו בכל תיק אחר בהוצאה לפועל, על הזוכה לפעול בהליכים שונים לגביית החוב למזונות. במידה ולאחר התראות שנשלחו לחייב הוא לא ישלם את חובו יכול להיות שיוצאו צווי עיקול על משכורתו, חשבון הבנק שלו ורכושו. כמו כן, אפשר יהיה לבקש הגבלות שונות כנגד החייב, אפשר יהיה לעכב יציאתו של החייב מהארץ ובמידה ועדיין לא ישולמו דמי המזונות אף ניתן יהיה לפגוע בחירות החייב על ידי הוצאת צו מאסר נגד החייב.

אין ספק כי בעת אי תשלום דמי מזונות ניתן לנקוט בצעדים שונים כלפי החייב בתשלום המזונות, אולם לפני הליכים בהוצאה לפועל יש מקרים בהם מומלץ להיפגש עם החייב ולראות האם ניתן להגיע לפשרה כלשהיא להסדרת החוב.

 

 

טופס יצירת קשר

 1. שם מלא
  נא למלא שם!
 2. טלפון
  ערך לא תקין
 3. דוא"ל
  ערך לא תקין!
 4. מהות הפניה
  Invalid Input
 5. * כל השדות הינם שדות חובה