טל':  03-6432220  | פקס:   03-6432221
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. | חפש אותנו ב-  


שאלות ותשובות בנושא דיני משפחה

 

 1. שאלה: באיזה שלב של הליך הגירושין כדאי לערב עו"ד?

  תשובה: בהליך גירושין, התוצאה הסופית תלויה מאוד בדרך שבה התחלת את התהליך. מאחר ותוצאות הליך הגירושין הולכות להשפיע על כל מהלך חייך, כדאי שכבר מהרגע שהחלטת להתגרש או ששקלת פניה להליך גירושין, יהיה לצדך עו"ד.
  עו"ד לדיני גירושין ומשפחה יעניק לך הכוונה משפטית, יסביר לך מה אופציות הפעולה שעומדות לרשותך, ולא פחות חשוב, יבהיר לך מה הן הזכויות המגיעות לך ויידע להגן עליהן.
  לצערנו הליך משפטי של גירושין עלול להפוך ל"מלוכלך", ובמקרים כאלו לראיות ולנתונים שאספת בחוכמה מראש יכולה להיות השפעה קריטית על הליך המו"מ, סיומו המהיר של הליך הגירושין וכמובן על תוצאותיו.

  למידע נוסף בנושא תביעת גירושין

 2. שאלה: האם משתלם כלכלית לקחת עו"ד בהליך גירושין?

  תשובה: בנושא כמו גירושין, שכירת שירותיו של עו"ד מקבילה להשקעה נבונה. אמנם שירותי עו"ד תמיד עולים כסף, אך ניהול נכון ומקצועי של תיק הגירושין שלך יכול לחסוך לך נזקים כלכליים ונפשיים הרבה יותר כבדים. כעו"ד דיני משפחה מקצועית המטרה שלי היא ללוות אותך דווקא בזמן משבר ולהוציא אותך ממנו במינימום נזקים.
  עו"ד לדיני גירושין מאפשר לך להשיג חלוקת רכוש נכונה, לבנות הסכם מזונות חכם ופתרונות חכמים נוספים שיחסכו לך הוצאות רבות למשך שנים קדימה, וכמובן יביאו ל"חיסכון" הנפשי הכרוך בניהול תיק גירושין נכון, עם ליווי ותמיכה, שאותם אי אפשר לאמוד בכסף.
  תמיד קיימת לך גם אופציה של גישור לגירושין בהסכמה, אפשרות שיכולה להביא לחיסכון בזמן ובכסף רב לשני הצדדים.
  לסיכום, מומלץ להקדים תרופה למכה ולהתייעץ עם עו"ד כבר בשלבים מוקדמים של תהליך הפירוד כחלק ממהלך כלכלי ונפשי חכם.

  למידע נוסף בנושא עורך דין משפחה וגירושין

 3. שאלה: אם הפעילו נגדי הליכים של הוצאה לפועל על מזונות האם יש מה לעשות חוץ מלשלם?

  תשובה: כן. במקרים מסוימים כבר שילמת את חובך או שלא היית צריך לשלם לפי תנאי הסכם הגירושין ואז ניתן להגיש בקשות מתאימות כמו לדוגמא בקשה "בטענת פרעתי". בנוסף במקרים שבהם חל שינוי משמעותי בנסיבות החיים יש לשקול הגשת תביעה להפחתת מזונות.
  כמובן שאם הנך הזוכה ולא שולמו לך דמי מזונות ע"י החייב, עומדות לרשותך מספר אפשרויות פעולה - החל מפנייה להליכי גבייה בהוצל"פ או במקרים מתאימים גביית מזונות ילדים באמצעות הביטוח הלאומי.

  למידע נוסף בנושא מזונות

 4. שאלה: מתי כדאי לפנות לבין דין רבני ומתי לבית משפט?

  תשובה: בישראל פועלות במקביל שתי ערכאות בנושאי גירושין, בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. נושא הגירושין (סידור הגט) נמצא בסמכות בלעדית של בית הדין הרבני, אך ישנם נושאים נוספים שקשורים לגירושין (כגון משמורת ילדים, מזונות אישה, חלוקת רכוש) שנמצאים בסמכות מקבילה גם לביהמ"ש לענייני משפחה וגם לבית הדין.
  בנושאים אלו, הקדמת הגשת תביעות יכולה לקבוע היכן ינוהלו ההליכים. בעקבות מצב זה נוצר "מרוץ" בו כל אחד מהצדדים מנסה להקדים את בן זוגו כדי לרכוש סמכות בערכאה לבחירתו.
  המיתוס, לפיו לנשים כדאי ועדיף לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בעוד שלגבר עדיף לפנות לבית הדין הרבני אינו נכון בכל מקרה! יש מקרים שבהם עדיף לאישה דווקא לקבל סעדים מבית הדין הרבני. כך לדוגמא אישה שרוצה להמשיך להתגורר בביתה יכולה לקבל סעד זה רק בביה"ד הרבני באמצעות "צו למדור ספציפי" שיאפשר לה להמשיך לגור בביתה.
  מיתוס דומה קיים לגבי גברים שמקבלים המלצה מקרובים וחברים לרוץ להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני. לא תמיד יהיה נכון לגבר מבחינה אסטרטגית להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני. כך למשל גבר שבגד באשתו ואף עזב את הבית עלול להיות מחויב בתשלום מזונות לאשתו ואף חיוב בכתובתה עקב דרישתו להתגרש.
  אחד התפקידים המרכזיים שלי כעו"ד לדיני גירושין ומשפחה שלך הוא לפנות לערכאה המשפטית שתשרת בצורה הטובה ביותר את האינטרסים שלך בהתאם למצב הייחודי לך.

  למידע נוסף בנושא פנייה לערכאות ובנושא תביעת גירושין

 5. שאלה: האם ניתן לשנות את גובה סכום מזונות?

  תשובה: ישנם מקרים שבהם, בגלל שינוי משמעותי בנסיבות, ניתן לשנות את גובה המזונות ואפילו לבטל אותם.
  מקרים אלו מתייחסים למצבים שבהם חל שינוי נסיבות מהותי מהמצב שהיה קיים במועד שניתן פסק הדין למזונות או מהמועד שחתמתם על הסכם הגירושין, לעומת המצב העכשווי. מקרים כאלו לדוגמא הם: לידת ילד חדש, סרבנות קשר או מרדנות של הילדים שלא הייתה בעבר, אבטלה או מצב רפואי שאינו מאפשר יציאה לעבודה.
  במקרים המתאימים אפשר לבקש שינוי בגובה המזונות בין ע"י פניה לבית המשפט לענייני משפחה / בית הדין הרבני או ע"י מו"מ וקבלת הסכמה של הצד השני.

  למידע נוסף בנושא שינוי גובה מזונות

 6. שאלה: האם יש דרך לפתור סכסוך במשפחה מחוץ לבית המשפט?

  תשובה: כן בהחלט. ניתן לפנות למגשר המתמחה בגישור לגירושין וסכסוכים משפחתיים ולקיים גישור בין הצדדים עד למציאת נוסחה להסכם שתהיה מקובלת על שני הצדדים. ההסכם שייחתם בסופו של הליך הגישור יאושר בביהמ"ש ויקבל תוקף של פסק דין.
  חשוב לדעת כי להליך גישור גירושין יש יתרונות רבים:
  הוא לא מונע או מגביל פנייה לבית משפט במקרה והליך הגישור לא הצליח.
  הוא מאפשר חיסכון של כסף מפני שאינו מצריך שירותי עו"ד לכל צד אלא מגשר
  מוסכם ומשותף.
  גישור יכול לחסוך זמן רב שכן הליך הגישור קצר בהרבה מהזמן של ניהול הליך משפטי בבית משפט שעלול לקחת שנים ולהיות כרוך בדיונים מרובים.
  הגישור מאפשר לסיים את הליך הגירושין והסכסוך המשפחתי ברוח טובה ועל פי הסכמות שהצדדים מגיעים אליהם ולא מוכתבים להם ע"י גורם שלישי כמו שופט, פקיד סעד או עו"ד. לכן, במידה ויש נכונות של שני הצדדים להגיע לפתרון בדרך הוגנת וקצרה גישור גירושין היא הדרך המומלצת.

  למידע נוסף על גישור גירושין

 7. שאלה: האם יש דרך להתנגד לצוואה?

  תשובה: ניתן להתנגד לצוואה, אך כמובן שצריך סיבה מבוססת היטב לשם כך.
  כדי למנוע קיומה של צוואה צריך להגיש לבית המשפט התנגדות לצוואה ולפרט בה את הנימוקים מדוע אין לקיים את הצוואה, שהינה רצונו האחרון של המצווה. נימוקים להתנגדות יכולים להיות לדוגמא: חשש שהצוואה הקיימת נערכה או נחתמה שלא כדין בגלל זיוף חתימה, השפעה בלתי הוגנת על המצווה תוך ניצול מצבו הנפשי או הגופני של המצווה, קיומן של מספר צוואות שסותרות האחת את השנייה ולא ברור מה היה רצונו האמיתי של המצווה.
  במקרים כאלו במידה ובית המשפט מקבל את ההתנגדות ואין צוואה חוקית אחרת בתוקף, ההורשה של העיזבון תהיה על פי דין, בהתאם לחוק הירושה.

  למידע נוסף בנושא צוואות וירושות

 8. שאלה: איך אוכל להבטיח מפגשים עם הילדים שלי לאחר הגירושין?

  תשובה: יש מספר דרכים שבהן ניתן להבטיח מפגש שלך עם הילדים אחרי הגירושין, כמובן שהדבר תלוי גם בהסכם המשמורת שעליו חותמים.
  אפשר להגיע להסכמה בין שני הצדדים על משמורת משותפת שבה יש חלוקה שווה בזמן שבו הילדים נמצאים אצל כל אחד מההורים.
  במקרים שבהם אין משמורת משותפת אלא אחד הצדדים הוא המחזיק העיקרי בילדים קובעים סדרי ראייה, כלומר קובעים את המועדים שבהם יוכל הצד השני להיפגש עם הילדים.
  במידה וסדרי הראייה אינם מקוימים בגלל סיבות התלויות בהורה השני, כמו הסתה או הכשלה מכוונת של הסדרי הראיה על ידי אחד ההורים שנועדה למנוע קיום הסדרי ראייה, חשוב מאוד לפעול בהקדם האפשרי מול בית המשפט ורשויות הרווחה כדי למנוע הדרדרות הקשר עם הילדים לכדי סרבנות קשר או מרדנות מצד הילדים.
  מהצד השני - במקרים שבהם ההורה שצריך לפגוש בילדים נמנע מהגעה למפגשים גם אז קיימות אפשרויות לכפות קיום הסדרי הראיה או תשלום פיצוי בשל אי קיומם של הסדרי הראיה לאור הנטל שמוטל על ההורה המטפל.

  למידע נוסף על הסדרי ראייה סרבנות קשר ועל משמורת משותפת

 9. שאלה: האם אפשר לתבוע ממני רכוש שהיה לי לפני הנישואין?

  תשובה: מדובר בשאלה אשר עורכי הדין מתקשים לתת בה תשובה חד משמעית, ולא בגלל שהחוקים לא ברורים, אלא דווקא משום שהפסיקה משתנה ע"פ הפרשנות שהשופטים נותנים לחוק במקרים שונים לאור נסיבות המקרה שלפניהם.
  עד שנת74' – הייתה נהוגה 'חזקת שיתוף' שעל פיה החלוקה של כל הרכוש היא מלאה ולא משנה ממתי נצבר הרכוש.
  משנת 74' – נכנס לתוקף חוק יחסי ממון בין בני זוג, שעל פיו קיימות החרגות לאיזון ברכוש ונקבע כי חריגים אלו לא ייכנסו ל"מסת הרכוש המשותף".
  לכאורה על פניו, לאור הוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג, רכוש שהיה שייך לצד אחד לפני הנישואין אמור להישאר בבעלותו של אותו הצד. בשטח אנחנו עדים לפסיקות שונות בבתי המשפט שבהם ביהמ"ש קבע שגם רכוש שנרכש לפני הנישואים ע"י אחד הצדדים והיה בשימוש משותף של הצדדים במהלך נישואיהם יחולק בין הצדדים (כמו דירת מגורים שנרכשה ע"י אחד הצדדים לפני הנישואים ושימשה את הצדדים במשך זמן רב, הושקעו כספים משותפים וכיוצ"ב). הדרך העיקרית להימנע ממצבים כאלו היא ע"י עריכת הסכם יחסי ממון לפני הנישואים.

  למידע נוסף חלוקת רכוש

 10. שאלה: קרוב שלי נפטר, מה עלי לעשות כדי לקבל את חלקי בעזבונו?

  תשובה: במידה ויש צוואה שהותיר הנפטר וציווה לך חלק מרכושו, חלקך ייקבע על פי הוראות הצוואה. במקרה שבו אין צוואה חוקית צריך להגיש בקשה לצו ירושה לרשם לענייני ירושה.
  בצו הירושה יפורטו מי הם היורשים של המנוח ומה חלקו של כל יורש בעיזבון, כלומר ברכוש המנוח.
  החלוקה נעשית על פי חוק הירושה בהתאם למעגלי הקרבה – בני זוג וילדים הם מעגל ראשון, הורים ואחים הם מעגל שני וכן הלאה. ככל שאין יורשים במעגל מסוים עוברים למעגל הבא בחיפוש אחר היורש. מומלץ לכל אדם בעל רכוש, אפילו מינימלי, לחתום על צוואה כדי להבטיח שרצונך יקוים בצורה מלאה.
  ההמלצה היא לערוך צוואה אצל עורך דין העוסק בתחום צוואות וירושות וזאת כדי להבטיח תוקפה של הצוואה גם לאחר הפטירה.

  למידע נוסף על צו ירושה ועל למי כדאי לערוך צוואה

טופס יצירת קשר

 1. שם מלא
  נא למלא שם!
 2. טלפון
  ערך לא תקין
 3. דוא"ל
  ערך לא תקין!
 4. מהות הפניה
  Invalid Input
 5. * כל השדות הינם שדות חובה